15 راه افزایش دقت بینایی

افزایش دقت بینایی

توانایی دقت و تشخیص چشم برای بررسی بررسی جزییات و ریزه کاریهیا مختلف محیط و تصاویر را دقت بینایی می گوییم. به وسیله این توانایی ما می توانیم رنگها، الگوها، حرکات، فاصله ها، اندازه ها و تشخثص اشایا و تصاویر پیرامون خودمان را داشته باشیم.

اگر در مورد توانایی کودک خود سوال دارید همکاران فوق تخصص ما در مرکز جامع گفتار درمانی و کاردرمانی تبریز یاشام آماده ارایه مشاورات رایگان هستند با ما تماس بگیرید.

چرا باید دقت بینایی را تقویت کرد؟

دقت بینایی

به دلایل زیر تقویت دقت بینایی اهمیت دارد:

داشتن دقت بینایی خوب و موثر می تواند کیفیت زندگی ما را بهبود بدهد زیرا این توانایی باعث بهتر شدن تواناییهای فرد در تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر، رانندگی و خواندن می شود و باعث می شود که کیفیت زندگی ما افزایش یابد.

داشتن دقت بینایی خوب و موثر می تواند امنیت و ایمنی کاری ما را در محیط بیرون و کاری افزایش بدهد. در مواقع رانندگی و مواقع خطرناکی که ما به دقت بینایی موثر احتیاج داریم توانایی بالا در این مهارت سبب افزایش ایمنی ما می گردد.

توانایی بالا در این مهارت سبب افازیش موفقیت ما در زندگی و فعالیتهای روزمره می گردد زیرا بسیاری از فعالیتهای ما در زندگی روزمره مانند عملکرد تحصیلی و شغلی به عملکرد بالا در این مهارت و تجزیه تحلیل مهارتهای بصری وابسته است.
این مهارت زندگی مستقل و راحت ما را در فعالیتهای روزمره تضمین می کند و این عامل سبب افزایش اعتماد به نفس ما شده و منجر به زندگی مستقل و با خیال راحت ما در فعالیتهای روزمره می گردد.

تقویت دقت بینایی سبب می شود که ما از بیماریهایی مانند کاتارکت، بیماریهای قرنیه، و بیماریهای مرتبط با طول عمر پیشگیری نماییم و زندگی راحتتر و مرفه تری را داشته باشیم.

تقویت دقت بینایی با 5 راهکار

برای تقویت این مهارت راهکارهای بسیار مختلفی وجود دارد در ادامه به 5 راهکار برای افزایش دقت بینایی اشاره می نماییم در صورت داشتن سوال یا نیاز به مشاوره می توانید با ما تماس بگیرید.

همکاران فوق تخصص توانبخشی ما در بهترین مرکز جامع گفتار درمانی و کاردرمانی یاشم تبریز به صورت مجازی و حضوری آماده ارایه خدمات و مشاورات رایگان هستند با ما تماس بگیرید.

برای داشتن دقت بینایی خوب و موثر انجام راهکاهای زیر می تواند مفید باشد. از نور مناسب در محیط کار و منزل برای کارها و مطالعه استفاده نمایید. فاصله مناسب خود را با کتاب و مخصوصا صفحه نمایش کامپیوتر داشته باشید. از عینک و لنزهای مناسب برای اینکار استفاده نمایید.

انجام تمرینهای حرکتی و چشمی مناسب می تواند قدرت تمرکز بینایی، عملکرد ماهیچه های چشم و تمرکز و توجه بینایی را افزایش دهد بنابراین انجام تمرینهای بینایی می تواند عملکرد بینایی و دفت بینایی را فازایش بدهد.

سلامت عمومی بدن بهبود دقت بینایی را سبب می شود برای حفظ سلامت عمومی بدن می توانید ورزش مرتب و منظم، تغذیه مناسب، تحرک کافی، استرس کنترل شده را داشته باشید.

مشاورات دوره ای توسط بینایی سنج و چشم پزشک برای شناسایی سریع و زود هنگام مشکلات بینایی و چشم می تواند به شما برای داشتن بینایی خوب و کافی کمک کننده باشد.

برای تقویت مهارتهای بینایی خود مخصوصا مهارتهای دقت و تمیز بینایی می توانید از برنامه های کامپیوتری و اپلیکشن های موبایل استفاده نمایید.

فعالیتها و بازیهایی برای افزایش دقت بینایی

دقت بینایی

تمرینات، فعالیتها و بازیها می تواند سبب بهتر شدن مهارتهای بینایی از جمله دقت بینایی گردد. در ادامه روشهایی را برای افزایش دقت بینایی برای شما ارایه می نماییم.

در صورت داشتن سوال و یا نیاز به مشاوره با همکاران فوق تخصص ما در مرکز جامع گفتار درمانی و کاردرمانی تبریز یاشام با ما تماس بگیرید و راهنماییهای رایگان دریافت نمایید.

از بازیها برای افزایش این مهارت استفاده نمایید بازیهایی که از شما می خواهند روی جزییات و تفاوتهای رنگی و شکلی تصاویر و یا اشیا متمرکز شوید بازهای مفیدی برای اینکار هستند مانن پیدا کردن اشیا مختلف در تصاویر.

برای افزایش دقت بینایی از پازل و بازیهای پازلی می توانید استفاده نمایید. پازلها به خاطر اینکه پیچیدگیهای متفاوت دارند و نیازمند توجه دقیق به جزئیات متفاوت هستند می توانند این مهارت را افزایش دهند.

استفاده از بازیهای معمایی ویدئویی که برای حل آنها باید به جزئیات ریز و دقیق آنها دقت نماییم می تواند مفید باشند. این بازیها به دلیل انرژی که باید برای حل و پیدا کردن جزئیات آنها صرف نماییم می تواند دقت بینایی ما را افزایش داده و قدرتمند نماید.

تمرینات حرکتی چشم می تواند دقت بینایی ما را افزایش دهد تمریناتی مانند حرکات چشمی، تمرینات تفکیک زاویه دید، تمریناتی برای تقویت تعقیب بینایی می تواند قدرت تمرکز و مهارتهای حرکتی دقیق چشم ما را افزایش بدهد.

بازیهای موبایلی و کامپیوتری و اپلیکشنهای موبایلی که برای افزایش دقت بینایی و مهارتهای بصری طراحی شده اند می تواند دقت بینایی و سایر مهارتهای بینایی را افزایش دهند.

بازیهای افزاینده دقت بینایی در منزل

دقت بینایی

والدین با استفاده و اجرای بازی‌های خانگی در منزل می توانند دقت بینایی و مهارتهای بینایی کودک خود را افزایش دهند در زیر بازیهایی برای اینکار به شما پیشنهاد می گردد.

بازی شطرنج از چیدن مهره های آن تا بازی کردن و گرفتن تصمیم در موقعیتهای مختلف می تواند دقت بینایی فرد را افزایش دهد شما می توانید با انجام این بازی در منزل دقت و تواناییهای بینایی را افزایش دهید.

بازیهای کارتی و مهره ای مانند داورنا، منج و غیره که نیازمند توجه و دقت بینایی هستند می تواند تواناییهای بینایی و دقت بینایی افراد را بهبود داده و افزایش دهند.

بازی کردن بازیهای جدولی که در آنها به شماره، فلش، تمرکز روی جزئیات و الگوها نیاز داریم می تواند دقت و تمرکز بینایی افراد را افزایش داده و منجر به افزایش توانایی فرد شود

بازیهای معمایی مانند پازلها و معماهای منطقی بینایی که نیازمند دقت و توجه و تمرکز روی جزئیات هستند به افزایش دقت بینایی فرد کمک کند.

افزایش دقت بینایی:

افزایش دقت بینایی یکی از مهارتهایی است که کودکان باید برای اکتساب مهارتهای گفتار و زبان و سایر مهارتها بدست آورند. برای افزایش دقت بینایی راههای متعدد و متفاوتی وجود دارد که در ادامه تعدادی از تمرینات و روشهای افزایش دقت بینایی آورده شده است. دقت بینایی همراه با حافظه شنیداری در رشد شناختی کودک نقش بسیار بالایی دارد.

افزایش دقت بینایی با استفاده از مکعب
در دفعات مختلف و نوبتهای مختلف مکعب‌های جداگانه‌ای به تعداد ۱ تا ۵ عدد در اختیار کودک قرار داده می‌شود تا الگوهای درمانگر را بسازد در ارزیابی ۳۰ ثانیه فرصت در اختیار کودک قرار می‌دهیم.

دقت بینایی با استفاده از رنگ آمیزی
چند دایره را درمانگر رسم می‌کند دوتای آنها را درمانگر رنگ می‌کند بقیه را کودک باید به همان ترتیب رنگ نماید. برای کودکان که توجه پائین دارند. بجای رنگ آمیزی از چیدن مهره‌ها و یا پولک‌های کوچک و … استفاده می‌گردد.

دقت بینایی با استفاده از پازل: برای مثال از پازل آدمک و خانه استفاده می‌گردد. قطعات پازل نباید از ۷-۶ قطعه بیشتر نباشد.

دقت بینایی از طریق تطابق تصاویر مشابه غیر یکسان: تصاویر مورد استفاده در این آزمون از ۲ سری ۶ تایی تهیه می‌گردد . که دو تصویر (تصور درمانگر و کودک) از جهات دیگر مانند رنگ، زاویه دید، اندازه، و غیره متفاوت باشند. تصاویر از زمینه‌ها و یا طبقات مختلف اشیاء و پدیده‌ها انتخاب می‌گردد. که تصاویر بصورت ۱ تا ۶ تایی قرار می‌گیرد و کودک باید آ‌نها را تطبیق بدهد.

دقت بینایی از طریق تطابق تصاویر و اشیاء
جهت یابی: اتصال تصاویر سمت چپ به راست، کره­ی هوش، عمق دید: مثلا گذاشتن دو شی مشابه در بالا و پائین میز کوچک.

حافظه بینایی
در بررس و درمان حافظه بینایی موارد ذیل الذکر مهم هستند.

۱- زمان صرف شده ۲ تعداد راهنمایی‌های درمانگر ۳- تعداد آیتم‌های مد نظر ۴- سطح پاسخ کودک: توسط تعداد، رنگها وغیره تعیین می‌گردد. ۵- مدت زمان ارائه الگو به کودک که معمولا ۷ ثانیه خواهد بود. ۶- تفاوت با دقت در این است که الگوی داده شده حذف خواهد شد.

۱- حافظه بینایی با استفاده از مکعب‌ها:
۱۰ مکعب از هر رنگ، درمانگر الگو را ساخته کودک به آن نگاه کرده سپس الگو خراب می‌شود. کودک آنرا درست می‌کند.

۲- حافظه بینایی با پوشاندن تصاویر
۲ سری ۱۰ تایی تصویر خواهیم داشت درمانگر آیتم‌های ۲ تا ۵ تایی را روی میز چیده و کودک ۷ ثانیه نگاه می‌کند سپس توسط درمانگر پوشانده می‌شود

۳- حافظه بینایی از طریق چیدن مهره‌ها
آزمونگر تعدادی مهره را در نوبت‌های جداگانه بصورت ۲ تایی و با رنگها، شکلها و اندازه‌های متفاوت و ترتیب خاص روبه روی کودک قرار داده از او می‌خواهد که ۷ ثانیه به آ‌ن شکلها نگاه کند و سپس الگو خراب می‌شود و از کودک خواسته می‌شود که آنرا به درست کند. تمیز و تشخیص بینایی درشت در تمامی این فعالیت‌ها بصورت نهفته است.

تمرینات بینایی مربوط به خواندن

دقت بینایی

تقسیم کارتها به کارتهای یک نقطه‌ای، دو نقطه‌ای و کودک در یک مستطیل چهار کادره، کادری را که تعداد نقاطش کمتر یا بیشتر است را مشخص نماید.

تشخیص موقعیت مکانی نقطه‌ها
تفاوت حروفی که تفاوت تنها در یک نقطه است. دیدن یک کارت و سپس انتخاب آن کارت از میان تعداد دیگری کارت. مرحله بالا در مورد حروف و کلمات نیز صورت گیرد.

روش بینایی حرکتی:
کارت حروف را ببیند و سپس مجسم نموده و حرف را تکرار و بنویسد. تمرین بالا با کلمات انجام شود. کارتی را که ۳، ۴، یا ۵ حرف رویش نوشته شده را ببیند و آنرا با همان توالی بنویسد. کودک حروف ناقص را شناسایی نموده و کامل کند. کودک حروف متفاوت را شناسایی نموده و تشخیص دهد. تمرین را با کلمات تکرار کند.

وصل حروف مشابه به یکدیگر، وصل کلمات مشابه به یکدیگر، کودک کلمه‌ای را که را حروف متفاوت شروع شده تشخیص دهد. تشخیص حرف مورد نظر از میان یک صفحه، حروفی را که صدای یکسان دارند، روی کارتی نوشته کلمه‌ای را بخواند، کودک به حرف مورد نظر اشاره نمایید. تکرار تمرین با صدای آخرتکرار گردد. این تمرینات باعث افزایش دقت و تمرکز بینایی می گردد.

برچسب ها