مهارت توصیف تصویر در 3 گروه سنی

توصیف تصویر

مهارتهای زبانی، اجتماعی، مهارتهای شناختی، مهارت استنتاج و مهارت بیان افکار ایده ها ونگرش افراد به وسیله رشد مهارت توصیف تصویر تقویت شده و رشد می یابد.

در این مقاله شما در مورد اهمیت توصیف تصویر راهکارهای تقویت توصیف تصویر، تکالیف خانگی توصیف تصویر و توانایی افراد در توصیف تصویر در گروههای سنی مختلف را مطالعه خواهید نمود همکاران ما در مرکز جامع گفتار درمانی و کاردرمانی تبریز یاشام آماده ارایه خدمات و مشاورات لازم برای رسد این مهارت هستند برای دریافت مشاورات لازم و رایگان با ما تماس بگیرید.

اهمیت توصیف تصویر

توصیف تصویر برای رشد همه جانبه کودک در مهارتهای زبانی، شناختی، عاطفی، بیان خود، ارتباط با دیگران و سایر موارد اهمیت بالایی را دارد. در ادامه مقاله به اهمیت مهارت توصیف تصویر خواهیم پرداخت. توسعه مهارت توصیف تصویر باعث رشد در مهارتهای ذیل الذکر می گردد:

تاثیر توصیف تصویر در توسعه زبانی

توصیف تصویر

گسترش و افزایش مهارت توصیف تصویر سبب می شود که کودکان با کلمات و واژه های جدید مواجه شوندو این واژه ها را به خزانه واژگان حود اضافه نموده و آنها را در توصیف، کارها، افکار و تجربیات خود مورد استفاده قرار دهند.

تاثیر توصیف تصویر در تقویت مهارت تفکر تصویری:

با افزایش توانایی فرد در مهارت توصیف تصویر فرد می تواند شیوه های تفکر بصری خود را گسترش دهد مهارت خواندن و دریافت پیام از تصاویر و نوشته ها را گسترش داده و به شیوه جدیدی از تفکر که همان تفکر بصری و تصویری است تسلط پیدا نماید.

افزایش مهارت ارتباط با دیگران با تقویت توانایی توصیف تصویر:

زمانیکه توانایی فرد در این مهارت تصویری افزایش پیدا می کند او می تواند به درک مشترک از موضوعات با انسانهای دیگر برسد و افکار و تفکرات خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و به رشد تئوری ذهنی خود و احساس همدری برسد.

تاثیر توانایی توصیف تصویر بر توسعه مهارتهای شناختی

توصیف تصویر

رشد و افزایش این مهارت و توانایی در افراد سبب می شود که فرد مهارتهای شناختی خود را توسعه داده و آنها را در زندگی روزمره خود به کار گیرد. تقویت مهارت توصیف تصویر باعث تقویت مهارت، توجه و تمرکز، تفکر انتزاعی، مشاهده و مهارتهای خودیاری و شناختی می گردد.

تقویت خلاقیت تاثیر تقویت مهارت توصیف تصویر

تقویت و قدرتمند سازی این مهارت باعث می شود که کودک مهارتهای تخیلی، تفکری و خلاقیت خود را گسترش داده و بتواند خلاقست و نوآوری خود را رشد داده و تقویت نماید. مهارت توصیف تصویر یک مهارت با تاثیرات و استفاده های چند بعدی است که به تقویت و توسعه مهارتهای مختلف و متفاوت فرد کمک نموده و درهای جدیدی را در زندگی فرد به روی او می گشاید.

روشهای آموزش توصیف تصویر به کودکان:

توصیف تصویر

یکی از روشهای آموزش توصیف تصویر استفاده از واژگان ساده است. برای تقویت این مهارت در کودکان از واژگان ساده استفاده نمایید. این واژگان باید در حیطه درک کودک بوده و برای او مفهوم باشند و با استفاده از آن بتوانند به سادگی تصویر مزبور را توصیف نمایند.

برای رشد موثر این مهارت در کودکان باید به به آنها نشان دهید که از چه روش و راهی باید از این واژگان برای بیان و توصیف تصویر مزبور استفاده نمایند و اصولا باید با زبان بازی و غیر مستقیم به کودک نشان دهید که چرا توصیف و شرح مهم است.

سوال و پرسیدن یکی از راههای دیگر برای تقویت مهارت توصیف تصویر می باشد. برای اینکه به کودک کمک نمایید که تفکر و خلاقیت خود را شکل داده و آنرا بیان نماید سوالاتی را از کودک بپرسید تا او تصویر را با جزییات بیشتر و جملات بیشتر وخلاقانه تر توضیح بدهد. مثلا می توانید از رنگهای تصویر و یا اینکه چه چیزی در تصویر است استفاده نمایید.

بازی کردن از بهترین راهها برای تقویت این مهارت کودکان است بازی سبب علاقه مندی و توجه مداوم و در نتیجه یادگیری بهتر مهارتها توسط کودک می گردد. می توانید بازیهای ساده و جذابی را برای کودک طراحی نمایید تا او توانایی و مهارت توصیف تصویر خود را بهبود دهد.

استفاده از تصاویر مختلف که تقریبا محتواهای یکسانی را دارند یا موضوع واحدی را توصیف می کنند به فرد کمک می کند که او با شیوه های متفاوت توصیف و ارایه یک موضوع آشنا شده و این مهارت خود را توسعه و رشد بدهد.

روشهای خانگی تقویت مهارت توصیف تصویر کودکان

برای اینکه این مهارت کودکان را در منزل تقویت نمایید بهتر است که از تصاویر، واضح، مفهوم و جذاب استفاده نمایید با آنها در مورد حالات و حسهای تصویر و اینکه چه چیزی توسط تصویر منتقل می گردد گفتگو نمایید. از فرد بخواهید و یا با سوالات خود راهنمایی نمایی که جزییات بیشتری را از تصویر توصیف نمایند.

یادتان باشد که از سوالات باز استفاده نمایید تا توانایی مشاهده و توصیف فرد افزایش یافته و قدرتمند گردد. سوالات باز سوالاتی هستن که هر فرد بسته به توانایی و مهارت حود به آن پاسخ می دهد. سوالاتی مانند چه چیزی را در تصویر می بینید؟ سوالات باز هستند ولی سوالی مانند در تصویر خرگوش می بینی یا گوسفند سوال باز نیست بلکه بسته پاسخ است.

توصیف تصویر

یکی از راههای دیگر برای افازیش توانایی توصیف تصویر کودکان استفاده از واژگان و کلمات متنوع است. فرد را تشویق کنید که تصاویر را با جزییات دقیق مانند اندازه، رنگ، احساسات، جزییات توصیف نموده و بیان نماید.

یکی دیگر از راههای افزایش توانایی تصویر سازی کودکان استفاده از مهارت تشویق تصویر سازی است. فرد زا تشویق نمایید تا تصاویر خود را تشکیل داده و به زبان بیاورد این کار باعث افازیش توانایی تفکر بصری و خلاقیت فرد می گردد.

در منزل می توانید از واژگان و کلمات متنوع و متفاوت برای توصیف تصاویر استفاده نمایید این کار سبب می شود که تنوع زبانی کودک گسترش یافته و تقویت گردد.

در خانه داستانهایی را با تجربه های شخصی فرد بسازید و آنها را با تصاویر مرتبط نمایید. اینکار سبب می شود که عواطف فرد با موضوع و داستان درگیر شده و بتوانید ارتباط عاطفی را با تصویر برقرا نمایید. ایجاد این رابطه سبب افزایش یادگیری و توانایی بیان متفاوت تجارت فرد می گردد.

از عوامل مهم دیگر در یادگیری کودکان استفاده از تشویق و ارایه باز خورد مثبت کودکان است. تشویق و ارایه بازخورد مثبت سبب افزایش اعتماد به نفس زبانی کودکان و افزایش توانایی زبانی آنها می گردد.

مجموعه مواردی که در بالا به آنها اشاره گردید می تواند مهارت توصیف تصویر کودکان را افزایش داده و به افزایش توانایی و توسعه قابلیتهای زبانی و تصویری آنها کمک نماید. در صورتیکه نیازمند راهنمایی های بیشتر و دریافت مشاورات رایگان از متخصصان گفتار درمانی، کاردرمانی، روانشاسی، آموزش و سنجش تحصیلی مرکز جامع گفتار درمانی و کاردمانی تبریز هستید با ما تماس بگیرید.

توانایی توصیف تصویر کودکان در سنین مختلف

توصیف تصویر

توانایی توصیف تصویر براساس رشد و تکامل کودکان در حیطه های شناختی و زبانی تغییر یافته و توسعه می یابد. در ادامه نکاتی را از رشد مهارت توصیف تصویر افراد براساس سنین افراد ارایه می نماییم.

نکات مهم در افزایش این توانایی در کودکان پیش دبستانی سنین 3 تا 6 سال

در این سن برای افازیش توانایی توصیف تصویر کودک از سوالات ساده و مفهومی استفاده نمایید. سوالاتی مانند این تصویر چه رنگی است یا میوه های درون تصویر چه میوه هایی هستند. کودکان را تشویق نمایید که تصاویر را توصیف نموده و داستانهای ساده را از آنها بسازند.

توانایی توصیف تصویر در کودکان 7 تا 12 ساله

در این سنین می توانید از واژگان بیشتر و پیشرفته تر استفاده نماید و فرد را تحریک کنید که از تصاویر اطلاعات بیشتری را بگویند. فرد را تشویق نمایید که در مورد احساسات و نظرات شخصی خود در مورد تصویر اضهار نظر نماید.

نوجوانی (13 تا 18 سال) و رشد مهارت توصیف تصویر

در این سن برای تشویق و قدرتمند سازی تفکر انتزاعی از سوالات باز و پیچیده تر استفاده نمایید. می توانید از فرد بخواهید که در مورد مفاهیم فلسفی هنر و احساسات نهفته و مرتبط با تصویر استفاده نمایید.

برچسب ها