حافظه فعال و تقویت آن با 9 راه حل

حافظه فعال

تقویت حافظه فعال در کودکان می‌تواند به آنها در یادگیری و عملکرد تحصیلی کمک کند. حافظه کاری به معنای قدرت ذهنی است که به افراد کمک می‌کند اطلاعات را در ذهن نگه دارند، آن‌ها را با یکدیگر مرتبط کنند و از طریق فراخوانی آنها به طور مؤثری برای حل مسائل و ایجاد ارتباط استفاده کنند. 

می خواهی مثل یک گفتار درمان و کاردرمان حرفه ای حافظه فعال و  تمرکز کودکت را تقویت کنی؟ کافی است فقط سه بار در روز و هر بار حداقل ده دقیقه و دو ماه کار کنی تا این توانایی کودکت را تقویت کنی.  فیلم را تا آخر ببین و اجرا کن تا معجزه گفتاردرمانی و کاردرمانی یاشام را ببینید.

مشابه آنچه که در ویدئو دیده شد تمرکز و تمرین ذهنی می‌تواند به تقویت حافظه ک در کودکان کمک کند. می‌توانید کودک را تشویق کنید تا  تمرین‌های ذهنی مانند حل مسائل ریاضی، حل انواع پازل‌ها، حافظه مرحله‌ای و حافظه تصویری را انجام دهد  

مهم است بدانید که هر کودکی ممکن است به روش‌های مختلف به تقویت حافظه فعال پاسخ دهد. بنابراین، ممکن است نیاز به تلاش و صبر برای یافتن روشی که برای کودک شما بهترین نتیجه را دارد، وجود داشته باشد. همچنین، بهتر است قبل از اجرای هر برنامه‌ای برای تقویت حافظه فعال، با  متخصص گفتار درمانی و کاردرمانی یاشام مشورت کنید.

از مهمترین مهارتهای شناختی که اطلاعات را موقتا در ذهن نگه داشته و امکان دستکاری آنها را فراهم می نماید حافظه فعال و یا حافظه کاری است. حافظه فعال و یا حافظه کاری برای انجام کارهای روزمره، حل مسئله و یادگیری ضروری است.

تقویت حافظه فعال یا حافظه کاری بهبود عملکردهای فرد را در حیطه های اجتماعی، شغلی، تحصیلی و کلا مهارتهای زندگی روزمره را سبب می شود و خطر ابتلا به بیماریهای نورودجنرتیو مغزی و بیماریهای مرتبط با کاهش حافظه مانند آسیب شناختی خفیف، آلزایمر و غیره را سبب می گردد.

روشهای تقویت حافظه فعال

حافظه فعال

یکی از روشهای قدیمی و موثر در تقویت حافظه فعال استفاده از راهبرد تکرار و تمرین است. زمانیکه اطلاعات جدیدی را دریافت می کنیم و نیاز داریم که آنرا به خاطر سپرده و استفاده نماییم لازم است که آنرا چندین بار تکرار نموده و در ذهن خود تثبیت نماییم.

تمرکز، بهبود حافظه را سبب می شود، سعی کنید که با استفاده از راهبردهای مختلف  مانند کاهش عوامل حواس پرت کن تمرکز خود را در حد بالایی نگه دارید.

مغز برای اینکه توانایی پردازش اطلاعات خود را درحد بالایی نگه داردباید استراحت کافی داشته باشد. بنابراین به خاطر داشته باشید که بعد از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند حتما به خودتان استراحت بدهید.

از دیگر کارهایی که برای تقویت حافظه مفید است و با استفاده از آن می توانید عملکزد فرد را بهبود دهید فعالیت فیزیکی و بدنی است این فعالیتها علاوه بر بهبود حافظه فعال سبب تقویت عملکرد مغز می گردد.

حافظه فعال

فعالیت مهم دیگری که برای تقویت حافظه کارایی بالایی دارد خواب کافی است. خواب کافی برای بهبود عملکرد کلی بدن و مغز ضروری بوده و به بهبود حافظه فعال فرد کمک می کند.

با استفاده از بازیهای فکری مانند سودوکو، پازل و شطرنج می توانید می توانید مهارتهای شناختی و حافظه کودک را تقویت نمایید. برای تقویت حافظه یا حافظه کاری بهترین و عالی ترین راه یادگیری زبان جدید است. با یادگیری زبان جدید می توانید حافظه فعال کودکتان را تقویت نمایید.

هماهنگی بین چشم و دست و نواختن موسیقی روی مهارتهای شناختی و تقویت حافظه فعال و کاری تاثیر بسیار عمیق و موثری را دارد. تمرین ذهنی راه دیگری برای تقویت حافظه فعال فرد است، با انجام تمرینات توجه و تمرکز می توانید حافظه فعال یا کاری فرد را تقویت نمایید.

در صورتیکه فکر می کنید حافظه فعال ضعیفی دارید بامتخصصان گفتار درمانی و کاردرمانی تبریز یاشام تماس بگیرید تا آنها بعد از ارزیابی کامل علت مشکل را شناسایی نموده و راهکار مناسبی را برای تقویت و درمان آن ارایه نمایند.

بازیهای کارتی مانند روپولی و مونوپولی و بازیهایی مانند پانتومیم می تواند حافظه و مهارتهای شناختی و ذهنی فرد را بهبود دهد.  

برچسب ها