افزایش روانی گفتار کودک با 5 راهکار

روان حرف زدن یکی از مهارتهایی است که کودکان باید آنرا یاد بگیرند. متخصصان گفتار درمانی یاشام راههای افزایش روانی گفتار کودک را به شما یاد می دهند. با ما همراه باشید

اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره حضوری یا آنلاین دارید با همکاران فوق تخصص گفتار درمانی یاشام تماس بگیرید.

خودت باش تو میتونی روزهای بهتری در راهند.
دو سال و هشت ماهه است جملات بسیار طولانی را میگوید. زودتر از همسالانش زبان باز کرده است و بسیار روان حرف می زند والدین باهم و با من ترکی حرف می زنند وقتی من با کودک به ترکی آذربایجانی خوش بش میکنم میگن او فارس است و من با او به زبان فارسی صحبت می کنم.

در ارزیابی برخی حروف را اشتباه تلفظ می کند. کودک آرام نشسته و از بغل پدر و مادر جدا نمیشود. پدر و مادر سعی می کنند که کودک جملاتی را در جلسه گفتار درمانی بگوید تا من بشنوم توصیه می کنم اصرار نکنند. خوشبختانه هر دو زود متوجه شده و دست از اصرار بر می دارند.


شروع لکنت


یک شب مهمونی بودیم مردی ماسک زده بود سبحان ترسید. اون شب شب نحسی بود گفتار کودک قفل شده بود فردا که از خواب بیدار شد نمی تونست حرف بزند گیر می کرد و کلمات را درست نمی گفت گفتاردرمانی بردیم گفتند چون کودک هست و زیر دوسال خودش خوب میشه (توصیه نادرست یک همکار) فقط شما آرام حرف بزنید و دیگر هیچ بعد از چند ماه دوباره لکنت کودک زیاد شده و گیر می کند. الان گاهی وقتها خوب میشه و گاهی اوقات بد میشه الان اوضاعش خیلی ناجور است.


گفتار کودک در جلسه


کودک در جلسه حرف نمیزند توصیه میکنم که والدین اصرار به حرف زدن کودک نداشته باشند. با گذشت زمان جلسه یخ کودک باز می شود و او شروع به حرف زدن میکند. گیر می کند حرکت ثانویه دارد یعنی وا میسته نفسش گیر می‌کنه و و کلمه را میگه مادر گریه میکنه وپدر درسته گریه نمیکنه ولی کاملا ناراحت است و غمناک و فقط دنبال راه حلی برای خروج از این اوضاع است.

دستمال میگیرم مادر اشکش را پاک میکند و توصیه های لازم انجام میگیرد. کودکان لکنتی در اکثر موارد باهوشتر از همسن وسالنشان هستند زودتر از آنها زبان باز می کنند مشکل هوشی ندارند. و دارای اختلال در یادگیری نیستند فقط سیستم گفتاریشان حساس است و به اضطراب ترس نگرانی و ناراحتی سریع عکس العمل نشان میدهند. دو جلسه گفتاردرمانی برایش پیشنهاد میشود برنامه ماه اول طراحی و در اختیار درمانگر قرار میگیرد.

راههای افزایش روانی گفتار کودک


در اینجا با دکتر جعفر معصومی متخصص گفتار درمانی راههای افزایش روانی گفتار کودک را بررسی خواهیم نمود.

نقش والدین در الگو دادن روش درست صحبت کردن به فرزندان بسیار مهم است. شما با دانستن راهکارهایی می توانید گفتار ناروان کودکتان را به گفتار روان و ارتباط موثر تبدیل کنید. برای انجام اینکار ما به شما راهها و تکنیکهای موثر و سالم ارتباطی در فعالیتهای زندگی روزمره را آموزش می­دهیم.

راههای افزایش روانی گفتار کودک (راهکار و تکنیک شماره ۱:) تماس چشمی


تماس چشمی تماس چشمی داشته باشید. هنگام گفتگو با کودکتان با او تماس چشمی داشته باشید با این کارشما به کودک نشان میدهید که حواستان به او است و گوش می کنید. به او یاد می دهید که هنگام گفتگو به صورت طرف مقابل نگاه کند. با انجام اینکار در جمع همسالان گفتارکودک بوسیله آنها قطع نمی شود. بهترین راهکار آموزش هم اجرا توسط خودتان هست

علایم نگران کننده شروع لکنت


ویژگی هایی که باعث می شود لکنت کودک شما نگران کننده باشد: تکرار صداها و سیلاب ها ۳ بار یا بیشتر، مثلا «ب،ب،ب،بچه خوشحاله» استفاده از صدایی با فرکانس و بلندی بیشتر هنگام کشیده گویی یک صدا، کشیدن یک صدا بیش از یک ثانیه، مثلا «س……وپ»، علامتهایی از ناراحتی و ترس هنگام لکنت و یا اجتناب از صحبت کردن با دیگران رفتارهای اجتنابی مثل حرکت سر یا چشمک زدن برای فرار از لکنت، خلاصه کردن و عجله حین تکرار کلمات و عبارات، متوقف شدن جریان هوا یا متوقف شدن صدا در طی گفتار

راههای افزایش روانی گفتار راهکار و تکنیک شماره ۲ : رو در رو صحبت کنید.


با کودکتان رو در رو صحبت کنید. طوری بنشینید که در سطح دید و تماس چشمی کودکتان باشید. بهترین راهکار تماس چشمی و ارتباط درست می باشد.

راهکار و تکنیک شماره ۳: صحبت عادی و طبیعی داشته باشید

لازم نیست که خیلی آهسته و آرام صحبت کنید، باید طوری صحبت کنید که آرامش و فاقد عجله بودن را به کودکتان منتقل نماید، اینکار به کوکتان نشان میدهد که عصبانی و خشمگین نیستید و تحت فشار زمان در فعالیتهای روزمره نمی باشید. بدین ترتیب به کودکتان یاد میدهید که فشار زمان را کنترل کند

راهکار و تکنیک شماره ۴: شنونده خوبی باشید و اگر کودک گیر کرد جمله اش را تمام نکنید.


با تمام کردن جمله کودک، شما از شیوه ارتباطی صحیح مناسب و درست استفاده نمی کنید. به کودکتان می گویید که اگه گیر کردی فرد دیگه می تونه گفتار تو را قطع کند. زمانیکه کودک بدون گیر کردن گفتارش را تمام کرد او را تقویت مثبت کنید.

راهکار و تکنیک شماره ۵:


بین اتمام یک فعالیت مانند مدرسه رفتن و یا کار دیگر و پرسش در مورد آن کمی به کودکتان فرصت دهید. بلافاصله بعد از اتمام یک فعالیت مثل مدرسه رفتن زمان مناسبی برای پرسش در مورد چیزها یا فعالیت ها مناسب نیست. چون بدنشان هنوز برای محیط جدید و فعالیت جدید هنوز تنظیم نشده است و بیشتر از گفتار به فعالیتهای دیگری توجه دارند. درصورت نیاز به مشورت از گفتاردرمان کمک بگیرید. هیچ تخصص دیگری صلاحیت مداخله و مشاوره در مشکلات ارتباط گفتار و زبان را ندارد. همانگونه که برای مشکل قلبی از متخصص مغز و اعصاب مشورت و مداخله نمی خواهیم!

برچسب ها
لکنت